Zásilky na Ukrajinu

Odesílání zásilek na Ukrajinu s dobírkou

Odesílání zásilek na Ukrajinu s dobírkou - schématické znázornění procesu

Odesílání zásilek na Ukrajinu s dobírkou je při expanzi e-shopu na Ukrajinu nutností. Zákazník na Ukrajině sice v poslední době čím dál více akceptuje platbu kartou, ale dobírka je neustále pro většinu lidí nutností (hlavní je psychologický aspekt – výměna fyzických peněz za fyzickou zásilku). Připravili jsem proto názornou grafickou prezentaci pro odeslání zásilkek na Ukrajinu s dobírkou.

Odesílání zásilek na Ukrajinu s dobírkou – detailní schematické znázornění procesu:

Odesílání zásilek na Ukrajinu s dobírkou - schématické znázornění procesu

Odesílání zásilek na Ukrajinu s dobírkou – schématické znázornění procesu

Detailní popis jednotlivých bodů procesu odesílání zásilek na Ukrajinu s dobírkou, které jsou řazeny chronologicky za sebou:

 1. Objednávky se shromažďují na skladě odesílatele. Záleží na tom, s jakou frekvencí je zboží odesíláno / vyzvedáváno ukrajinským přepravcem. Může to být každý den, několikrát týdně, jednou týdně. Záleží na počtu objednávek, chuti odesílatele do investic (čím rychlejší je dodání, tím více objednávek, ze začátku je nutné ale daný objem nabrat – odesílání každý den znamená náklady, ale rychlejší vzestup počtu objednávek do budoucnosti).
 2. K zásilkám se připojují doprovodné dokumenty pro ukrajinského přepravce. Zboží se zaclívá v režimu exportu. Zaclení je nutné, pokud je pro odesílatele výhodné získat nárok na vrácení DPH – ve většině případů je to podstatné, pokud je zboží původem z ČR. Zaclení může také provést ukrajinský přepravce na svém terminálu v Polsku. Soubor zásilek vyzvedává ukrajinský přepravce u odesílatele. O nároku na vrácení DPH si můžete přečíst zde.
 3. Soubor zásilek je přepraven na terminál ukrajinského přepravce v Polsku (město Debica). V případě, že zaclení provádí ukrajinský přepravce, jsou zásilky ukrajinským přepravcem procleny.
 4. Soubor zásilek je ukrajinským přepravcem dopraven na třídící terminál ve Lvově (UA). Pokud bylo zboží procleno, odesílatel dostává elektronické potvrzení o uzavření MRN – tím získává nárok na vrácení DPH za odeslané zboží.
 5. Na třídícím terminálu ukrajinského dopravce probíhá proclení zásilek ukrajinským celním úřadem, zásilky prochází skenery a jsou roztříděny na rozvoz po Ukrajině.
 6. Zásilky jsou předány kurýrní společnosti ukrajinského přepravce na rozvoz do jednotlivých oblastí Ukrajiny.
 7. Zásilky jsou předány příjemcům. Příjemce platí uvedenou částku dobírky za zásilky v hotovosti kurýrovi.
 8. Vybrané peníze za dobírky putují od regionálních oddělení kurýrní společnosti ukrajinského přepravce zpět do třídícího střediska ve Lvově. V této fázi jde o ukrajinskou hřivnu.
 9. Ukrajinský přepravce nakupuje EUR za plný objem vybraných dobírek v hřivně. Frekvence nákupů je ne dohodě s odesílatelem, může to být jednou nebo i vícekrát týdně. Kurz nákupu EUR je závislý na momentální kurzu banky, u které ukrajinský přepravce EUR nakupuje. Vzhledem k tomu, že objemy nákupů jsou velké, ukrajinský přepravce umí dosáhnout velmi dobrého směnného kurzu. Nakoupené EUR ihned putuje do polské pobočky ukrajinského přepravce. Je nutné uvést, že z vybraných dobírek se v této fázi nemínusují žádné poplatky, odeslán je úplný ekvivalent vybraných dobírek v EUR. Odesílatel obdrží po každém odeslání EUR výkaz, ve kterém je uveden směnný kurz a seznam zásilek, za které jsou peníze převáděny. To je důležité pro párování odeslaných zásilek a přijatých dobírek.
 10. Polská pobočka ukrajinského přepravce ihned po obdržení EUR přeposílá tyto peníze na účet odesílatele. Taktéž nejsou strhávány žádné poplatky.
 11. Odesílatel platí v dohodnutých termínech poštovné a dobírečné polské pobočce ukrajinského přepravce.

Po celou dobu má odesílatel za pomoci API přehled o tom, kde jsou zásilky a jejich jednotlivé stavy. Celý proces je možné díky úplné integraci API podstatně automatizovat.

O platební bráně v ukrajinské hřivně pri příjem plateb kartou si můžete přečíst zde.

About the author

Jan Růžička

Leave a Comment

Secured By miniOrange