Život na Ukrajině

Bydlení na Ukrajině – praktické postřehy

Bydlení na Ukrajině

Za svůj 13-ti letý pobyt na Ukrajině jsem si pronajímal celkem asi 9 různých bytů a rodinných domů a hledal ideální bydlení. Ideální bydlení na Ukrajině, tak jako asi jinde ve světě, nenajdete… Ze svých zkušeností mohu vyjmenovat několik důležitých postřehů, které třeba pomohou někomu, kdo chce na Ukrajině pracovat a bude hledat byt nebo dům k pronájmu.

 

Celkově je docela těžké vhodný byt najít. Při hledání můžete využít inzertních serverů, jedním z nejlepších je třeba www.olx.ua. Ve většině případů naleznete inzeráty agentů (realitních makléřů) s fiktivními fotografiemi a neodpovídajícími popisy nemovitostí. Pokud se vám líbí nějaká nabídka, zkuste tu samou najít na druhých zdrojích, může se stát, že najdete inzerát přímo od vlastníka. Ušetříte tak za poplatky makléři.

Při hledání bydlení na Ukrajině se makléřům nevyhnete

Makléřů je na Ukrajině spousta a pokud jste zvyklí na to, že makléř bere peníze za odpovídající služby, budete zklamáni. Standardně požaduje částku ve výši poloviny měsíčního nájmu. Peníze si od vás vezme v hotovosti a žádný účet nevystaví. Nebere na sebe žádnou odpovědnost ani za pronajímatele, ani za vás. Většinou v inzerovaném bytě nikdy nebyli. Používají se sdílené databáze, které si makléři šíří mezi sebou.

Můžete využít i nabídky realitních kanceláří, které se ale v drtivé většině skládají z jednotek nebo až desítek takových makléřů. Tím nevylučuji, že ve velkých městech (jako například Kyjev nebo Lvov) nenajdete realitní kaneláře se solidním přístupem. Tyto ale nabízejí poměrně drahé byty, ze kterých mají velké provize (vezmou si polovinu nájmu od vás a ještě něco dostanou od pronajímatele).

Makléři i majitelé nemovitostí se v první řadě ptají na národnost nájemce. Pokud jste například z Čech, nikdo nebude mít výhrady. Vlastníci bytů neradi vidí Turky, přesídlence z Donbasu nebo lidi ze Zakarpatské Ukrajiny, nároky jsou různé a majitelé vycházejí z předešlých zkušeností.

Dražší byty nebo domy jsou pronajímány s kompletním vybavením, podle hesla přijď a žij. Nemusíte tedy nic dokupovat, k dispozici máte téměř vždy plně vybavenou kuchyni, ledničku, myčku, pračku, veškerý potřebný nábytek a techniku.

Počítejte s tím, že všechny inzerované ceny jsou vždy bez komunálních poplatků a poplatků za energie, které budete platit zvlášť.

Nájemní smlouva ano, ale daně ne…

Nájemní smlouva bývá samozřejmostí, ale zvykem je psát do ní ponížené částky za nájemné, aby pronajímatel nemusel platit vysoké daně. Nezřídka vás vlastník doslovně požádá smlouvu nikde neukazovat, obzvláště ne finančnímu úřadu, aby nemusel platit daně žádné.

Pokud za vás nájemné bude platit firma, je možné se domluvit na bezhotovostních platbách, v tomto případě vám ale nájemné povýší o daň z příjmu fyzických osob (18 procent).

Zvykem je platit první a poslední měsíc dopředu, smlouva se uzavírá standardně na jeden rok a výpovědní lhůta je 30 dní.

V každém případě si fotograficky zdokumentujte stav bytu při zasídlení a podepište předávací protokol se seznamem a stavem věcí, které se nacházejí v bytě. Zejména v případě, jestli majitel požaduje kauci (na Ukrajině je kauce požadována výjimečně). Když platíte první dva nájmy, vztahy jsou pozitivní. Pokud platíte řádně nájem, majitel je za vás rád. Kontrolní návštěvy v bytě nejsou zvykem. Problémy mohou vznikat až když z bytu odjíždíte. Zažil jsem situaci, kdy jsem při nájmu rodinného domu platil kauci. V jedné místnosti byla poškozená sedačka, kterou jsem vyfotil. Když jsme z domu odjížděli, majitel mi nechtěl vrátit kauci z důvodu poškozené sedačky a nijak si nechtěl nechat vymluvit, že sedačka již poškozená byla. Výsledkem pro majitele byla pokuta za nepřiznání mnou placených nájmů v daních, a to v hodnotě pěti kaucí …

Některé byty jsou opravdu hezké. Termínem pro byty upravené v moderním stylu je tzv. -evroremont-, v bytě najdete -evrookna- (plastová okna), -evrorozetky- (elektrické zásuvky s uzemněním) a spoustu jiných evro … ) Co vás určitě zarazí, je stav samotného domu, vchodu a chodby. V praxi je tak vidět pořekladlo -moja chata z kraja-, to znamená že krásně opravený byt se nachází v domě v šíleném stavu. To co je za dveřmi bytu majitele a ostatní sousedy moc nezajímá. Výjimkou jsou novostavby, kde již bydlí generace lidí, kteří dbají i na stav společných prostorů.

Na poštovních schránkách jména nehledejte

Na poštovních schránkách nehledejte příjmení, jsou na nich jen čísla bytů. Při odesílání poštovních zásilek je tak zvykem psát nejen jméno a příjmení adresáta, ale také číslo bytu, jinak dopis nemusí dojít na určené místo.

Pokud jste zvyklí pít vodu z kohoutku, na Ukrajině to nedělejte. Voda sice odpovidá tabulkovým standardům, ale pitná be následků určitě není. Počítejte s tím, že si budete objednávat pitnou vodu, cena za 20 litrů přibližně 80 hřiven.

Najdete-li si byt ve vyšším patře, zlepšíte si určitě zdraví chůzí po schodech. Ne, že by v domech nebyly výtahy, ale jejich stav vás možná odradí od jízdy. Vlastníci bytů sice platí poplatky za opravy výtahu, ale tyto se zřídka dělají. V některých městech byly ještě donedána výtahy na čipové karty. Pokud si dobře pamatuji, jedna jízda stála 0,9 hřivny (ca 0,8 Kč). Kartu jste vsunuli do čtečky ve výtahu a výtah se rozjel. Pokud na kartě nebyl dostatečný kredit, nikam se nejelo. Obzvláště pro důchodce žijící ve vyšších patrech to byl problém. Například Žytomyr byl ještě rozdělen do tří sektorů, byly karty modré, žluté a červené. Pokud jste se nacházeli v části města pro červené karty, s modrou kartou se výtah nerozjel )

Bydlení na Ukrajině – ceny energií a nájmů

Ceny energií na Ukrajině stoupají, ale i tak jsou poměrně nízké (pro člověka, který je zvyklý například na ceny v ČR). Za 1 kWh elektrické energie platíme 1,68 Kč, za m3 plynu 6,98 Kč, za m3 vody 6 Kč. Za vysokorychlostní připojení k internetu (100M, optické vlákno) 80 Kč měsíčně. Za odvoz odpadků 15 Kč měsíčně. Celkově v zimě zaplatíme za všechny služby okolo 1600 Kč, v létě pak cca 800 Kč.

Ceny nájmů jsou velmi různé, závisí na tom, v jakém městě hledáte byt a v jaké lokalitě daného města. Samozřejmě čím blíže centru a čím novější dům, tí dražší nájem. Například v oblastním městě jako je Žytomyr vás třípokojový pěkný byt přijde na 7-8000 Kč měsíčně bez poplatků za služby. Pokud nevyžadujete luxus, jednopokojový byt vás bude stát 2000 Kč měsíčně. V Kyjevě dáte za jednopokojový byt v centru od 5000 Kč, za 4+1 v moderním stylu v novostavbě zaplatíte i více než 50000 Kč měsíčně.

Na co si dát pozor

I když postupně začínají vznikat společenství vlastníků bytových jednotek, o valnou většinu domů se zatím stará bytová správa. Tedy spíše nestará. To může způsobovat řadu problémů ve vašem bydlení. Pokud vybíráte byt, zeptejte se na stav kanalizačních trubek ve stoupačce. Pokud jsou shnilé a prasknou třeba sousedovi nad vámi, máte problém. Zažil jsem například výpadek proudu, kdy v některých bytech proud byl a v někerých ne, zrovna včetně toho našeho. Byla zima, venku -20, na hodinách půl dvanácté v noci a bez elektrické energie nefungoval plynový kotel. Volat na havarijní čísla můžete, ale odpovědí bude, že zítra někdy někdo přijde. Svépomocí jsem našel kontakt na elektrikáře bytové správy, poslal k němu taxíka, zaplatil mu 200 hřiven a během půl hodiny bylo vše opravené.

Běžně se setkáte s předem neohlášenými výpadky elektrického proudu nebo s netekoucí vodou z kohoutku. Voda většinou neteče v noci. Stojí za připomenutí, že více než 50 procent vodovodních trubek je v katastrofálním stavu a havárie jsou poměrně časté. Pokud si změříte napětí v zásuvce, můžete dostat hodnoty od 160 do 250 V, vyplatí se mít v bytě stabilizátor napětí, méně často budete opravovat ledničku. Zajímavostí je, že výpadek plynu jsem zažil jen jednou, a to předem ohlášený (revize plynových spotřebičů v domě). Movitější majitelé bytů si nechali instalovat autonomní vytápění s plynovým kotlem. Je to pohodlné, ale ne všichni musí dělat pravidelné revize kotle. Občas si v novinách přečtete článek o výbuchu kotle v bytě. V současné době je instalace takového typu vytápění již plošně zakázaná.

Novostavby jsou pěkné a moderní, ale ne vždy postavené podle evropských standardů. Často je vidět už v procesu stavby, že se šetří (spíše krade). Nejčastějším problémem je absence zvukoizolace. Zvykem je prodávat holé byty, které si již vlastník upraví jak chce. Pokud vám někdo nabízí nájem bytu v novostavbě, zjistěte si, kolik je v domě ještě holých bytů. Jinak riskujete několik měsíců se zvukovou kulisou perforátoru. Sousedé jsou často neohleduplní a pokud opravy dělají sami, budou je dělat večer a o víkendu. Policie je v tomto případě bezmocná a riskujete konflikt. V jednom takovém případě pomohlo, když jsme spolu s dalšími obyvateli domu takovému sousedovi zavařili vchodové dveře. Pochopil situaci a dohodnuli jsme se.

Stará zástavba je plošně nezateplená. V poslední době si byty zateplili někteří majitelé samostatně, tak jak ceny energií strmě šplhají vzhůru. Dům pak zvenku vypadá trochu divně a rozhozeně. Novostavby jsou většinou již zateplené.

Jak bydlím já )

My sami jsme s rodinou zakotvili v nedávno postaveném domě na kraji města. Jde o komplex tří vícepatrových domů, ve kterých je několik desítek bytů k pronájmu. Společné prostory jsou velmi hezké a připadáte si jako v civilizaci. Majitelé žijí na místě a stavbu neustále rozšiřují a udržují. Na dvoře je několik altánků k posezení, přístavba pro kočářky a kola, děské pískoviště a trávník. Byty jsou velmi hezké, kompletně vybavené. Velkou nevýhodou je znovu absence zvukoizolace.

Naopak výhodou je uzavřený dvůr s ochranou, máte alespoň nějakou jistotu, když pustíte děti ven. V domě žije řada dalších rodin s dětmi a nikdo ze sousedů moc neřeší rachot, který děti dokážou vytvořit.

Dům je kvalitně zateplený, v zimě je teplo i když na noc zavřeme baterie, teplo se drží až do rána. Naopak v létě je v bytě snesitelně i v horku, ačkoliv náš byt je přímo pod střechou.

Pokud si zvyknete na to, že si občas někdo zakouří na chodbě nebo na občasný hluk z oslavy na dvoře, život v této lokalitě je příjemný.

Velkým plusem je to, že majitelé nemovitosti jsou neustále na místě a je s nimi pozitivní vztah. Pokud vznikne potřeba elektrikáře nebo instalatéra či jiné opravy, během několika minut přijde a problém vyřeší.

Jako v každém domě, ne se všemi sousedy můžete udržovat vřelé vztahy. V našem případě jde zejména o přesídlence z oblasti Donbasu, kteří zde dočasně žijí. Tito lidé nejsou nijak agresivní, naopak někdy až přílišně přátelští. Ale mají trochu jiné životní zvyky a ponětí svobody.

Každá země má jistě své výhody a nevýhody, pokud se jim dokážete přízpůsobit, i na Ukrajině se dá pohodlně bydlet.

About the author

Jan Růžička

Leave a Comment

Secured By miniOrange