Blog

Vrácení DPH při vývozu na Ukrajinu

Vrácení DPH při vývozu na Ukrajinu

Vrácení DPH při vývozu na Ukrajinu – častá otázka našich klientů. Ačkoliv zasíláte na Ukrajinu balíčky přímo koncovým zákazníkům, z účetního hlediska jde o vývoz do třetí země (země mimo EU), vzniká tedy nárok na odpočet DPH podle § 66 zákona o dani z přidané hodnoty. Jednotlivé zásilky jsou součástí hromadného odeslání, zaclíváte tedy veškeré zboží, obsažené v zásilkách, celkově.

Důkazem  o tom, že zboží opustilo území EU je v tomto případě elektronicky uzavřená MRN od výstupního celního úřadu (v našem případě je to celní úřad Korczowa – Krakowiec PL/UA).

Pokud jste nakoupili v ČR zboží v hodnotě 100.000 Kč bez DPH, tedy s DPH 21.500 Kč a prodali jste jej souhrnně v několika zásilkách za 150.000 Kč bez DPH, fakturujete pouze oněch 150.000 Kč. Následně v přiznání k DPH nárokujete 21.500 Kč, které jste zaplatili dodavateli při nákupu zboží, k vrácení.

Vzor proforma-faktury pro vývoz zásilek

Vzor proforma faktury při vývozu na Ukrajinu

Vzor proforma faktury při vývozu na Ukrajinu

Příjemce každé jednotlivé zásilky na Ukrajině neplatí žádné daně (DPH, clo) při souhrnné ceně zásilky do 150 EUR (dopravné se do dané sumy nepočítá). Jedna fyzická osoba může na Ukrajině obdržet jednu zásilku v průběhu 24 hodin. Vy se jako firma nemusíte na Ukrajině registrovat k placení DPH, tak jako je tomu při prodeji do zemí EU.

About the author

Jan Růžička

Leave a Comment

Secured By miniOrange