Blog

Platební brána v ukrajinské hřivně

Platební brána v ukrajinské hřivně Privatbank

Platební brána v ukrajinské hřivně je ideálním nástrojem pro eliminaci rizika nestabilního kurzu ukrajinské měny. Ačkoliv výkyvy v kurzu za poslední dlouhou dobu nejsou tak podstatné jako například v březnu 2014, riziko zůstává.

Platební brána v ukrajinské hřivně je ideálním řešením pro eliminaci rizika výkyvů kurzu. Počet ukrajinských zákazníků akceptujících platbu předem se neustále zvyšuje, tak jak začínají rozumět výhodám a bezpečnosti tohoto způsobu platby.

V případě aplikace klasické platební brány například prostřednictvím GoPay, GPWebPay nebo své banky zjistíte jeden velký nedostatek. Tyto platební brány akceptují platby v CZK, EUR, USD, ale určitě ne v UAH (ukrajinská hřivna). Pro zákazníka je platba v EUR problematická, protože se nedozví předem celkovou cenu v hřivně (různé banky mají různé kurzy), platba může podléhat dvojí konvertaci a celkově mnozí zákazníci nedůvěřují zahraničním platebním bránám. Tento poznatek je mnohokráte ozkoušen v praxi.

Řešením je platební brána, která umožní ukrajinskému zákazníkovi zaplatit v ukrajinské hřivně. Tedy pokud vidí cenu zboží 500 UAH, zaplatí skutečně jen 500 UAH. Za druhé vidí platební bránu své banky, které více důvěřuje. Takovou platební bránu nabízí ukrajinská banka Privatbank.

Základem je otevření bankovního účtu prodejce u pobočky banky Privatbank v Rize. Jedná se o klasický účet, vedený v EUR nebo USD. Po otevření účtu integruje prodejce na svém eshopu acquiring Privatbank a může přijímat platby v UAH. Platby se okamžitě převádějí do EUR na bankovním účtu prodejce v Rize. Aktuální kurz si může prodejce stahovat prostřednictvím API a momentálně tak korigovat ceny v UAH na svém eshopu. Riziko kolébajícího se kurzu je tak prakticky úplně eliminováno.

Další výhodou při zapojení acquiringu od Privatbank je možnost využití velkého množství marketingových nástrojů od Privatbank (zobrazení reklamy prodejce na platebních stránkách, šíření slevových kupónů, prodej dárkových certifikátů etc.) nebo také plateb na splátky (prodejce dostává peníze okamžitě, zákazník splácí bance).

Privatbank patří k nejvíce stabilním a likvidním ukrajinským bankám, kromě toho má několik poboček v EU (Riga, Itálie, Portugalsko).

Otevření účtu v Rize je poměrně náročené, banka vyžaduje velké množství doprovodných dokumentů a vyplnění množství dotazníků. Kromě toho je nutná osobní identifikace pracovníkem banky, to znamená buď návštěvu prodejce v Rize, Itálii nebo Portugalsku anebo příjezd pracovníka banky do sídla prodejce (alternativou je příjezd pracovníka banky přímo do Vaší firmy). Každopádně náročnost otevření účtu je kompenzována eliminací kurzovního rizika.

Mezi naše služby patří právě organizační pomoc při otevření účtu v Privatbank a následné integraci platební brány. Díky tomu, že jsme tyto operace prováděli několikrát, můžeme vám výrazně ušetřit čas a náklady spojené s nasazením acquiringu Privatbank. Celou práci provedeme na klíč.

About the author

Jan Růžička

Leave a Comment

Secured By miniOrange