Blog

E-shop na Ukrajině – ukrajinština nebo ruština?

E-shop na Ukrajině. Ukrajinština nebo ruština.

E-shop na Ukrajině, jaký zvolit jazyk? Na Ukrajině se mluví dvěma jazyky, ukrajinsky a rusky. Při přípravě e-shopu se jistě objeví otázka, jaký jazyk zvolit – bude vhodnější ukrajinština nebo ruština? Pro českého podnikatele je to nativně nepochopitelná věc, určitě se to nedá přirovna k situaci, jestli by v bývalém Československu dělat web v češtině nebo slovenštině. Na Ukrajině je situace poněkud složitější.

E-shop na Ukrajině. Při expanzi na Ukrajinu je nutné dobře zvážit volbu použitého jazyka pro váš e-shop. Ukrajinština je úřední jazyk, ruština je zatím všeobecně používanější. Počet webů v ukrajinštině ale stoupá. Při výběru vhodého jazyka je nutné brát v úvahu Vaši cílovou skupinu, druh prodávaného zboží a geografii prodeje. Pokud jste zaměřeni na prodej zboží určeného cílové skupině do 25-ti let, zaměřte se na ukrajinštinu, mladí lidí jsou zvyklí komunikovat více ukrajinsky. To ale neznamená, že mezi starší cílovou skupinou nenajdete člověka, který odmítne nakoupit díky absenci ukrajinštiny. Takových lidí je více obzvláště od okupace Krymu a následujících událostech. I na tyto věci je dobré myslet.

Nejvíce univerzálním řešením je použití obou jazyků. Pokud máte tu možnost, udělejte web v ukrajinštině i ruštině a deje uživateli možnost přepnout si ten jazyk, který chce používat. Zde je nutné nezapomenout na to, že operátoři pracující v call-centru nebo na chatu by měli zvládat oba jazyky, tak stejně i v emailové komunikaci. Pokud někdo na email nebo na chat napíše ukrajinsky, operátor by měl reagovat v ukrajinštině. Samozřejmě vedení webu v obou jazycích je organizačně náročnější, ale třeba překlady z ukrajinštiny do ruštiny nebo naopak nejsou pro ukrajinské zaměstnance velkým problémem.

Dobrým příkladem dvoujazyčného e-shopu je www.garnamama.com, jeho ruská verze a ukrajinská verze.Na dvoujjazyčnost je nutné myslet při přípravě kampaní v AdWords. Zajímavostí je, že i lidé převážně používající ukrajinštinu, vyhledávají v Google v ruštině (jsou zvyklí na to, že prozatím je materiálu v ukrajinštině poměrně málo). Přilákejte co největší počet uživatelů kampaní v ruštině, ale dejte jim možnost přepnout si jazyk na ukrajinštinu, získáte si je. Výsledné ceny za přední pozice v ukrajinštině jsou také zatím výrazně levnější, než v ruštině.

About the author

Jan Růžička

Leave a Comment

Secured By miniOrange